slidexxx

klawisz szukajka

klawisz szukajka


 

Partnerzy strony

Logo MZA - Miejskich Zakładów Autobusowych Logo TrasbusLogo Narodowego Archiwum CyfrowegoBanner muzeum MZA

Galerie

Odwiedzający

Odwiedza nas 140 gości 

DTP 2011 - Warszawa Zachodnia

Wstęp

Drugi dzień tegorocznych (18.09.2011) Dni Transportu Publicznego odbył się na stacji kolejowej Warszawa Zachodnim. Przy peronie 7 jak i na torze obok perony zgromadzono wagony, elektryczne zespoły trakcyjne czy lokomotywy. Do muzeum kolejnictwa kursował specjalny pociąg, a jedną z atrakcji był przejazd pociągiem retro.

Na Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty warszawskiego metra osoby, które zdobyły wejściówki mogli zwiedzać metro od kuchni.

Warszawa Zachodnia

W tym roku po raz kolejny "kolejowe" Dni Transportu Publicznego odbyły na stacji kolejowej Warszawa Zachodnia. Przewoźnicy pasażerscy, towarowi jak i służby techniczne wystawiły swoje pociągi. Można było także zwiedzać nastawnię kolejową stacji tzw. "grzybek".

Koleje Mazowieckie wystawiły swój najnowszy nabytek czyli elektryczny zespół trakcyjny ELF (Electric Low Floor - Elektryczny Niskopodłogowy) produkcji PESA Bydgoszcz. Zaprezentowany egzemplarz nosi oznaczenie EN75-012 i jest trzecim wyprodukowanym pociągiem z 16 zamówionych przez spółkę kolejową. Jest to pojazd 4 członowy, posiadający 183 miejsca siedzące i 240 miejsc stojących. Maksymalna prędkość z jaką może się poruszać wynosi 160 km/h. Pociąg ma dodatkowo zastosowane wysuwane stopnie, które pozwala eksploatować pojazdy na liniach wyposażonych w perony o wysokości od 300mm nad główką szyny. EZT posiada 8 par drzwi (2 na każdy człon). Pojazdy można eksploatować w konfiguracji 2xELF. Przeznaczone są na linię KM9 (Warszawa Wola - Warszawa Gdańska - Legionowo - Nowy Dwór Mazowiecki - Nasielsk - Ciechanów - Działdowo) a docelowo takze na linii z Portu Lotniczego w Modlinie do Portu Lotnicznego imienia Fryderyka Chopina na warzawskim Okęciu.

PKP Cargo zaś wystawiło lokomotywy: SM30-091, ET22-804, SM42-632 i EU43-003.
SM30-091 jest to lokomotywa manewrowa wyprodukowana w zakładach Fablok w Chrzanowie. Projekt powstał w latach 1954-1955 a produkcja odbywała się w latach 1957-1970. Pudło lokomotywy osadzone jest na dwóch dwuosiowych wózkach w układzie Bo'Bo'. Siłę pociągową zapewniały 4 elektyczne silniki trakcyjne zawieszone na osiach w systemie tramwajowym czyli "za nos". PKP zakupiło 302 egzemplarze. Obecnie pozostało jedynie kilkanaście sztuk. Więcej o lokomotywie: Wikipedia
SM42-632 jest to lokomotywa manewrowa wyprodukowana w zakładach Fablok w Chrzanowie. Produkowana w latach 1965-1992. Wyprodukowano dla PKP 1157 sztuk i jest to najliczniejsza seria lokomotyw manewrowych na sieci PKP. Przez miłośników kolei nazywana pieszczotliwie "stonka". Zaprojektowana ją na przełomie lat 50. i 60. XX wieku jako lokomotywę do cięzkich prac manewrowych i prowadzenia pociągów. Oprócz PKP, wyprodukowano także ponad 600 egzemplarzy dla kolei przemysłowych i 37 sztuk na eksport do Maroka w 1972 roku. Jest to jednokabinowa lokomotywa, posiadająca 4 osie w układzie Bo'Bo' z przekładnią elektryczną i elektropneumatycznym sterowaniem. Więcej o lokomotywie: Wikipedia, Transport Szynowy
EU43-003 jest to lokomotywa uniwersalna czyli może prowadzić pociągi pasażerskie jak i towarowe. Jest to lokomotywa dwusystemowa. Może się poruszać po sieci PKP gdzie obowiązuje napięcie prądu stałego 3 kV oraz po sieci kolei niemieckich prądu przemiennego 15 kV i 16 2/3 Hz. PKP Cargo wzięło leasing 6 sztuk lokomotyw od firmy Angel Trains oraz Railpool. Lokomotywa ma układ osi Bo'Bo'. Lokomotywa ciągnie głównie pociągi towarowe na terenie Polski oraz pociągi transgraniczne Polska - Niemcy. Na początku testów w PKP Cargo lokomotywy EU43 ciągnięły pociągi towarowe jak i pasażerskie. Więcej o lokomotywie: Wikipedia

PKP InterCity zaprezentowało lokomotywy EU44-007 i EP09-023 oraz dwa wagony: bezprzedziałowy 2 klasy oraz wagon konferencyjny.
Lokomotywa EU44-007 (5 370 007) jest jedną z dziesięciu dostarczonych do PKP InterCity w latach 2009-2010 przez koncern Siemens AG. Jest to lokomotywa wielosustemowa i może być zasilana prądem stałym (sieć PKP) i prądem przemiennym (koleje niemieckie). W Polsce otrzymała przydomek "Husarz". Lokomotywa może się poruszać z prędkością maksymalną 230 km/h. W nocy z 26-27 i 27/28 maja 2009 na odcinku Psary - Włoszczowa w godzinach 23-4 odbywały się testy homologacyjne, gdzie uzyskano oficjalny rekord prędkości lokomotywy na sieci pasażerskiej wynoszący 235 km/h. Lokomotywa prowadzi pociągi pasażerskie kursujące do Niemiec (pociągi Berlin-Warszawa-Express i pociąg EuroNight Jan Kiepura) oraz pociągi pasażerskie na Centrali Magistrali Kolejowej. Więcej o lokomotywie: Wikipedia
Lokomotywa EP09-023 jest przedstawielką 47 egzemplarzy wyprodukowanych w latach 1986-1997 w zakładach Pafawag we Wrocławiu. Jest jednosystemową lokomotywą w układzie osi Bo'Bo'. 12 sztuk stacjonuje na stacji technicznej Kraków Promocim, reszta Warszawa Olszynka Grochowska. Kursują po różnych trasach kolejowych, głównie na Centrali Magistrali Kolejowej oraz na liniach przystosowanych do prędkości 160 km/h (lokomotywa przystosowana jest do tej prędkości maksymalnej). W 2011 roku rozpoczęto modernizację 15 lokomotyw w ZNLE Gliwice. Więcej o lokomotywie: Wikipedia

Szybka Kolej Miejska zaprezentowała pociąg Elf 27WE-005 firmy PESA. Jest to sześcioczłonowa odmiana tego pociągu (Koleje Mazowieckie zaprezentowały 4-członowego Elfa). Charakteryzuje się tym, że układ się tym, że układ siedzeń we wnętrzu pociągu jest jak w metrze. Jedynie przy końcach pociągu i łączenia członów jest standardowy układ siedzeń. Pociągi nie posiadają kabiny WC. Mogą się poruszać się z prędkością maksymalną 160 km/h. SKM zamówiła 13 takich pociągów i będą kursowały na dwóch liniach SKM: S3 (Sulejówek Miłosna - Warszawa Śródmieście - Lotnisko Chopina) i S4 (Legionowo - Warszawa Centralna - Lotnisko Chopina). Więcej o pociągu: PESA

Przewozy Regionalne zaprezentowały zmodernizowaną jednostkę EN57AKM-3005. Jest to gruntownie zmodernizowana jednostka według standardu AKM stosowanego w Kolejach Mazowieckich. Wymieniono silniki na asynchroniczne zastępując silniki prądu stałego. Zmieniono kabinę czołową wagonu, zmodernizowano stanowisko maszynisty, czy zastosowano całkiem nowy układ wnętrza pasażerskiego i toalet z obiegiem zamkniętym. Podniesiono prędkość maksymalną z 110 na 120 km/h. Pociąg jeździ na pociągach pospiesznych InterRegio Warszawa Wschodnia - Łódź Widzew. Przewozy Regionalne posiadają trzy takie jednostki.

PKP Polskie Linie Kolejowe zaprezentowały pociąg odśnieżający PSE-74. Pociąg pozwala zachować przejezdność szlaków kolejowych podczas nawet srogiej snieżnej zimy. Dodatkowo prezentowana była drezyna powstała na bazie samochodu Warszawa. Chętni mogli także przejechać nią się na krótkim odcinku. Po zmianie kół z kolejowych na drogowe, drezyna (samochód) Warszawa może poruszać się po drogach kołowych. Dodatkowo zaprezentowano samochód pogotowia kolejowego a także czołg kolejowy pozwalający na dotarcie w trudno dostępne miejsca, gdzie samochód czy pieszo byłoby trudno.
Dodatkowo zaprezentowano pojazd techniczny pogotowania kolejowego na bazie samochodu MAN.

Grupa antyterrorystyczna Służby Ochrony Kolei zaprezentowała symulację odbicia zakładników z zajętego przez terrorystów wagonu kolejowego.

Odwiedzający DTP mogli także zapoznać się z pracą megafonisty i zobaczyć od kuchni jak układana jest tzw. droga pociągu, czyli ustawiane zwrotnice, semafory. Wszystko to można było znaleźć w nastawni Warszawa Zachodnia tzw. grzybku. Na wejście do nastawni czekało się do 30 minut, ponieważ na terenie nastawni mogło przebywać maksymalnie 10 osób, by nie zakłócać pracy pracownikom nadzorującym bezpieczeństwo ruchu na stacji.

Na trasie Warszawa Zachodnia - Warszawa Główna do Muzeum Kolejnictwa kursował co 30 minut szynobus Kolei Mazowieckich VT628-012 dowożący zwiedzających na ekspozycję wagonów, lokomotyw czy urządzeń kolejowych znajdujących się w muzeum. Zwiedzanie w tym dniu było bezpłatne.

Hitem tego DTP po raz kolejny był przejazd pociągiem retro obsługiwanym przez parowóz "Piękna Helena" Pm36-2. Jest to jeden z dwóch wyprodukowanych parowozów tego typu. Pierwszy, Pm36-1 nie przetrwał do naszych czasów, został złomowany w czasie wojny (inne źródła mówią, że do 1951 pracował na kolejach białoruskich). Jako ciekawostkę można uznać to, że parowóz Pm36-1 posiadał otulinę aerodynamiczną i dzięki temu zdobył złoty medal na Wystawie Techniki i Sztuki w Paryżu w roku 1937. W czasie II wojny przejęte przez władze niemieckie. Pm36-2 pracował do 1965 na PKP, po czym przekazany został do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W 1995 wyremontowany w ZNTK Piła i przywrócony do ruchu. Parowóz stacjonuje w parowozowni Wolsztyn, jedynej czynnej do tej pory parowozowni w Europie. Prowadzi pociągi specjalne z turystami, a także okazjonalnie pociągi pasażerskie obsługiwane parowozami na trasie Wolsztyn - Poznań Główny. Więcej (wikipedia).
Parowóz kursował z czterema wagonami zabytkowymi na trasie Warszawa Zachodnia - Pruszków - Warszawa Zachodnia, gdzie zrealizował 3 kursy. Ostatni kurs był realizowany na trasie Warszawa Zachodnia, przez Warszawę Wola do Warszawy Gdańskiej z wodowanem (nalewanie wody z żurawia kolejowego do tendra lub skrzyni wodnej parowozowu, który po remoncie stacji Warszawa Gdańska, został przeniesiony, odrestaurowany i uruchomiony) parowozu i z powrotem.

STP Kabaty

Dodatkowo na Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty warszawskiego metra, osoby które otrzymały specjalne wejściówki podczas "miejskich DTP" w dniu 17.09.2011 i zabrały ze sobą dowóz tożsamości mogły od kuchni poznać bazę noclegową metra. Zorganizowane grupy mogły "podpatrzeć" gdzie pociągi metra garażują i wbrew temu co wszyscy myślą, pojazdy nie spędzają cały czas pod ziemią. Baza znajduje się na powierzchni i pociągi wyjeżdżają ze specjalnej pochylni z tunelu na powierzchię, tak więc można zobaczyć metro "na dworzu". Pociągi są garażowane w hali, gdzie prowadzone są przeglądy. STP posiada takze tor doświadczalny, gdzie testowane są pociągi. Prędkość maksymalną jaką można na takim torze otrzymać to 80 km/h.

Podsumowanie

Kolejny dzień ściągnął tłumy warszawiaków jak i gości, którzy od kuchni poznawali niedostępne na c odzień lokomotywy, elektryczne zespoły trakcyjne czy pług odśnieżający tory i nastawnię. Oprócz wystawy taboru każdy mógł zobaczyć stację z góry poprzez wysięgnik, czy zjeść obiad na stoisku Warsu. Były także liczne konkursy dla dzieci. Każdy znalazł coś dla siebie. Był to idealny czas na spędzenie wolnych chwil w rodzinnym gronie.

Zdjęcia z imprezy:

 

Relacja z X DTP 2011 w solaris8315TV

Sławomir Miętek, 20.11.2011

Poprawiony (piątek, 07 września 2012 17:09)

Polecamy

Historia Transportu Publicznego  Baner Naklejkowo